Quantcast
Channel: Информатика - Қазақстан ұстаздарына арналған - Әдістемелік-ақпараттық сайт sabaqtar.kz
Viewing all articles
Browse latest Browse all 273

Техника қауіпсіздігі және жұмыс орнын ұйымдастыру

$
0
0

 

САБАҚ:  Кіріспе. Техника қауіпсіздігі және жұмыс орнын ұйымдастыру

Мектеп: Шайыр орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің есімі:

СЫНЫП: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Оқушылар білуі керек ережелермен танысады, оқушыларға рұқсат етілмеген ережелер туралы біледі, оқушылар орындауға тиіс міндетті ережелерді меңгереді, көзге және мидың қан айналымын жақсарту үшін жасалатын  кешенді жаттығуларды  жасай алады.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

·         Жұмыс істеу алдындағы қауіпсіздік ережелерін біледі

·         Компьютермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтайды

·         Компьютерде жұмысты аяқтаған кездегі қауіпсіздік ережелерін сақтайды.

·         Аппаттық жағдайлардағы қауіпсіздік ережелерін үйренеді.

·         Арнайы көзге жаттығу ережелерін жасап үйренеді.

Оқушылардың басым бөлігі:

·         Жұмыс істеу алдындағы қауіпсіздік ережелерін біледі

·         Компьютермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтайды

·         Оқушылар білуі керек ережелермен танысады, сақтайды

Кейбір оқушылар:

·         Оқушыларға міндетті сақтауы керек ережелерді біледі;

·         Оқушыларға рұқсат етілмейтін ережелерді сақтайды

·         Көзге арналған, мидың қан айналымын жақсартуға арналған кешенді жаттығуларды орындай алады

Тілдік мақсат

Оқушылар:

  • Информатика кабинетіндегі техника қауіпсіздігі ережелерінмен танысады, орындайды, сақтайды.
  • Көзге және мидың қан айналымын жақсартуға  арналған кешенді жаттығуларды жасай алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Ақпарат,  компьютер, файл, бума, Paint, WordPad                                                               

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

 

 

 

·      Discuss the chart that is created. Which is the most popular fruit choice? How do we know?

·      Has every learner’s choice been recorded? How can we check?

·      Ask learners if they can think of other questions that we might have investigated. If ideas are not forthcoming, ‘lead’ the discussion by suggesting – what else could we have put in the basket? What other things could we try, to see if people have favourites? What other questions could we have asked about our fruit basket?

·      Take ideas and ask – What do you think the result might be? What would the pictogram look like?

 

Талқылауға арналған тармақтар:

 

Неліктен компьютерде су қолмен және дымқыл киіммен жұмыс істеуге болмайды деп ойлайсыздар?

 

Жазылым бойынша ұсыныстар:

 

Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс

Информатика кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерінің маңызды екендігін және ол ережелерді сақтау керектігін  ұғынады

 

 

Презентация, слайд, интерактивті тақта

 

 

Алдыңғы оқу

 

Жоспар

 

 

Жоспарланған уақыт

 

Жоспарланған

жаттығулар

Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Ресурстар

5 мин

 

 

 

3 мин

 

 

1.    Ұйымдастыру, құрылымдалмаған топқа бөлу, психологиялық жағымды ахуал орнату.

2.    Оқушыларға талқылауға ортақ сұрақ қою: ең алдымен компьютер сыныбына кіргенде не істеу керек деп ойлайсыздар?

Әр оқушыға өзін – өзі бағалау парағы таратылады

 

 

Оқушыларды ынталандыру үшін мадақтау, критерийлер арқылы

Оқулық, жұмыс дәптері, А4, бағалау парақтары, әдістемелік қосымша материалдар

20 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

3.    Төрт топқа 4 тақырыпша бөліп беріледі. Оқушылар алдымен жеке, одан соң топта талқылайды. Сол тақырыбы бойынша постер қорғайды

1 топ: Қауіпсіздік ережелері

2 топ: Көзге арналған гимнастика

3 топ: Компьютердің қауіпсіздігі

4 топ: Ақпаратты сақтау қауіпсіздігі

4.    Жаңа тақырыпқа қосымша интерактивті тақтада слайд көрсетіледі, ережелер нақтыланады

 

5.Сәйкестендіру кестесін толтыру: Техника қауіпсіздігіне сәйкестендіріп кестенің ұяшықтарын бояңдар: егер дұрыс болса жасыл түспен, дұрыс емес жағдайда қызыл түспен бояңдар.

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

2 мин

 

 

 

3      мин

6. Бүгінгі өтілген тақырыпқа сай  тұжырымдар, ережелер оқимын, оқушылар дұрыс, бұрыс деген жазуы бар қағаздар көтереді

7. Кері байланыс (оқушылар стикерлерге бүгінгі сабақтан не үйренгенін, нені түсінбегенін жазады)

8. Бағалау

9.                Үйге тапсырма беру

Үйге тапсырма: §1 оқу ережелерді қайталау

Критерийлер бойынша жиынтық бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша ақпарат

Рефлексия

Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

 

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.  Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Қорытынды бағамдау

 

 

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

 

1:

 

2:

 

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

 

1:

 

2:

 

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылартуралыменің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

 

 

 

 

 

 

                   

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 273

Trending Articles



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>