Quantcast
Channel: Информатика - Қазақстан ұстаздарына арналған - Әдістемелік-ақпараттық сайт sabaqtar.kz
Viewing all articles
Browse latest Browse all 273

Алгоритм типтері

$
0
0

Ақтөбе облысы, Шалқар ауданы,

                                                                                                                      № 2 мектеп – гимназиясының

                                                                                                                       информатика пәнінің мұғалімі

                                                                                                              Ордина Венера Кулаевна

 

Пән: информатика     

сынып: 6                                                                                                  

Тақырып: Алгоритм типтері (сызықтық, тармақталу және циклдік алгоритмдер)

Мақсат: Алгоритм типтері (сызықтық, тармақталу және циклдік алгоритмдер) тақырыбын түсіндіре отырып, оқушыларды күнделікті өмірдегі әрбір іс-әрекеттерінің алгоритімін құра білуге үйрету.

Пән аралық байланыс: , бейнелеу өнері, әдебиет

Күтілетін нәтиже: Алгоритм типі бойынша бірнеше рет қайталану арқылы орындалатын  циклдық алгоритмді  үйренеді,  бірлескен топтық жұмыста атқарушы «Ботаның» тапсырмаларын орындай  отырып жаңа тақырыпты меңгереді.            

Құрал-жабдықтар: ДК, оқулықтар, дәптерлер, презентация, (көзге арналған жаттығу),  таратпа карточкалар.                                               Сабақ барысы

 

Сабақ кезеңдері

Бөлінген уақыт

Мұғалімнің іс - әрекеттері

Оқушылардың

іс - әрекеттері

І.Ұйымдастыру кезеңі.

2 мин

Амандасу. Оқушыларды түгендеу. Сабаққа дайындақтарын тексеру. Зейіндерін сабаққа аудару. Сабақтың мақсатымен таныстыру.

Топқа бөлу.

Орындарынан тұрып, амандасу, сабаққа зейіндерін аудару.

Оқушылар топқа бөлінеді.

1 топ: « Сызықтық алгоритм»

2 топ: «Тармақталу алгоритм»

3 топ: «Циклдік алгоритм!

ІІ.Үй жұмысын тексеру.

10 мин

Сұрақ-жауап. 

 

«Біз алдымызға анық та айқын мақсат қойдық-біз жақсы өмір сүргіміз келді, біз еркіндікке ұмтылдық, біз бәрінен бұрын балаларымыз бен немерелеріміздің лайықты өмір сүруін қолдадық. Бұған сіздер мен біздер өз ғұмырымыздың біраз жылдарын арнадық. Еңбегіміз еш кеткен жоқ, біз бүгінгідей биікке көтерілдік»

     Қазақстан Республикасының   

              Президент жолдауынан

 

 

 

Жауаптар:

 

ІІІ.Жаңа тақырыпты түсіндіру.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 мин

      «Ортақ тұжырым»  тәсілі бойынша тақырыпты топқа ауызша талқылауға нұсқау беремін, постер қорғайды.

Алгоритм құрылымына қарай оны келесі типтерге бөлуге болады.

 Сызықтық алгоритмдер. Сызықтық алгоритм қарапайым командалар тізбегінен тұрады. Әрекеттердің тізбектей орындалуын сипаттайтын алгоритм – сызықтық алгоритм деп аталады.
Тармақталу алгоритмі. Күнделікті өмірде алгоритмдер негізінен тармақтарға бөлінеді. Бұл тармақтардың орындалуы шарттың орындалуына байланысты болады. Тармақталу алгоритмінде біріншіден, арифметикалық теңсіздік түрінде берілгенлогикалық шарт тексеріледі. Егер шарт орындалса, алгоритм бір тармақ бойынша (1 - ші серия), ал егер орындалмаса, екінші тармақ бойынша (2 - ші серия) орындалады.
Циклдік алгоритмдер. Көптеген алгоритмдерде белгілі бір әрекеттер бірнеше рет орындалады. Математикада, есеп шығару барысында айнымалы мәні өзгеруіне байланысты бір теңдеудің көмегімен бірнеше рет есептеледі. Алгоритмнің белгілі бір бөлігі бірнеше қайталанатын болса, ондай процессті цикл деп атайды. Қайталанатын бөлігі бар алгоритмдер циклдік алгоритм деп

«Түртіп алу» әдісін қолдану

 

 

Осы тақырып туралы білетіндерін, білмейтін ақпарат пен термин сөздерін жазады.

 

IV.Сергіту сәті.

2 мин

Қол саусақтарына арналған жаттығулар

•                  Алақанды уқалау.

•                  Қолды қысу

•                  Білезіктен айналдыру

Көзге арналған жаттығулар.

•                  Көзді бірнеше рет жыпылықтату.

•                  Көзіңмен ақырын оң жаққа, жоғары, солға, төмен  қарай 3-4 рет айналым жаса

Жаттығуды

орындарында отырып орындау.

V.

Практикалық тапсырма

 7 мин

 

Топпен бірге жұмыс жасайды.

 

 

 

Ой толғаныс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақты бекіту

 

10 мин

  

Алма жинауғ көмектес.

Тілсызық арқылы жолын көрсетеді.

Сұрақтарға жауап береді. Есептер шығарады.

BILIMLAND.KZ

 сайтында жұмыс.

 

 

Жаттығуларды интернет арқылы орындау.

Үй жұмысы

 

 

Ізденіс тақырып

 

Рефлексия гүлі

 

 

2 мин

 

1. Тік төртбұрыштың а және в қабырғалары    бойынша ауданын табатын алгоритм

    құрыңыз.     S-?

2.«Алгоритм тарихы» туралы ақпараттар

     жинақтау.

Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады.

 

•        Бүгінгі сабақ ұнады ма? Несімен?

•        Сабақта нені білдің, нені

 білгің келді, нені түсінбедің?

•         Осы алған білімдерің өмірде

қажет па? Қажет болса не үшін?

 

деген сұрақтарға жауап береді.

 

Оқушыларды бағалау.

3  мин.

Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды бағалау,  бағаларын күнделіктеріне қою. Сабақ аяқталды! Сау болыныздар!

Күнделіктеріне бағаны қойдырады.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 273

Trending Articles



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>