Батыс Қазақстан облысы
Теректі ауданы
Ы.Алтынсарин атындағы ЖОББМ
информатика пәнінің мұғалімі
Тохлиева Айнагуль Баймуратовна
Сыныбы: 8 класс
Тақырыбы: Тест «Санау жүйесі және екілік арифметика»
Мақсат: Оқушылардың алған білімдерін тексеру, жүйелеу және бекіту.
Білімділік – Санау жүйелері (екілік, сегіздік, ондық, он алтылық), екілік арифметика, логика және логикалық операциялар тақырыптары бойынша оқушылардың алған білімдерін тексеру, бекіту, жүйелеу.
Дамытушылық – оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік – оқушыларды ұқыптылыққа, тәртіпке, зейінділікке тәрбиелеу.
Сабақ түрі: аралас сабақ
Сабақ типі: бекіту
Құрал-жабдықтар: ДК, дәптерлер, таратпа карточкалар, сергітуге арналған видео, My test бағдарламасы.
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс - әрекеттері |
Оқушылардың іс - әрекеттері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
І. Ұйымдастыру кезеңі 2 мин |
- Сәлеметсіздер ме, достар! Сабағымызды ерекше түрдегі тілек-амандасудан бастауды ұсынамын. Ісіміз сәтті болсын! - Тілек қысқа да нұсқа болуы керек және аз сөзбен. |
Амандасады, шаттық шеңберін құрып бір-бірлеріне допты лақтыру арқылы тілек айтады. «Сәттілік серік болсын!», «Арайлап атсын әр таңың!», «Баршаңызға мейірімділік тілеймін!»т.с.с. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ІІ. Өткенді қайталау 10 мин
Тест тапсырмасы 6 мин |
Кестені толтырыңдар:
Тест тапсырмасын ДК-де My test бағдарламасында орындайды. Тест 1. Сандардың аталу және жазылу әдістерінне деп атаймыз? А) Бит Ә) Байт Б) Дәреже В) Санау жүйесі 2. Санау жүйесі неше түрге бөлінеді? А) 1 Ә) 2 Б) 3 В) 4 3. Санның цифрына бөлінетін позицияны не деп атайды? А) Бит Ә) Байт Б) Дәреже Б) Цифр 4. 11102 мен 10012 екілік сандарының қосындысын табыңдар? А) 101112 Ә) 11102 Б) 111112 В) 110002 5. 11112 мен 01012 екілік сандарының азайтындысын табыңдар? А) 00012 Ә) 01102 Б) 10102 В) 10002 6. 1112 мен 1102 екілік сандарының көбейтіндісін табыңдар? А) 5 Ә) 13 Б) 10 В) 12 |
Кестені толтырыңдар: Жауаптары: 1. В; 2. В; 3. Б; 4. А; 5. Б; 6. Ә. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ІІІ. Өздік жұмыс 9 мин |
Оқушыларға тапсырмалар жазылған карточкалар таратылып беріледі, карточкадағы есептерді шығарады. Карточка №1 Санның негіздеуші дәрежесінің қосындысы түрінде ұсыныңыз: а) 17,2510 ә) 423,10510 б) 62010,12902410 Карточка №2 Санның негіздеуші дәрежесінің қосындысы түрінде ұсыныңыз: а) 110,012 ә) 10101,001010012 Екілік санау жүйесінен ондық санау жүйесіне ауыстырыңыз: б) 11011012 Карточка №3 Сегіздік санау жүйесінен ондық санау жүйесіне ауыстырыңыз: а) 938 ә) 2468 б) 21378 Карточка №4 Он алтылық санау жүйесінен ондық санау жүйесіне ауыстырыңыз: а) 7216 ә) 45А16 б) Е23816 Карточка №5 Ондық сандарды сегіздік санау жүйесіне ауыстырыңыз: а)15010 ә) 42810 б) 89110 Карточка №6 Екілік санды сегіздік санау жүйесіне ауыстырыңыз: а) 11011110112 ә) 1111101010110012 б) 11011000000111111102 Карточка №7 Екілік санды кесте бойынша он алтылық санау жүйесіне ауыстырыңыз: а) 100101100011112 ә) 11110110101111000002 б) 100100011010101000110100012 Карточка №8 Қосуды орындаңыз: а) 101+011 ә) 0110+0110 б) 10111+10110 |
Карточка №1 а) 17,2510= 1×101+7×100+2×10-1+5×10 -2; ә) 423,10510=4×102+2×101+3×100+1×10-1 +0×10-2+5×10-3; б)62010,12902410=6×104+2×103+0×102+1×101+0×100+ 1×10-1+2×10-2+9×10-3+0×10-4+2×10-5+4 ×10-6 Карточка №2 а) 110,012 =1 × 22+1×21+0×20+0×2-1+1×2-2; ә)10101,00101001=1×24+0×23+1×22+0×21+1×20+0×2-1+0×2-2+1×2-3+0×2-4+1×2-5+0×2-6+0×2-7+1×2-8 б) 11011012=1×26+1×25+0×24+1×23+1×22+0×21+ 1×20=1×64+1×32+0+1×8+1×4+0+1=10910. Карточка №3 а) 938 =9 × 81+3 × 80 =72+3 =7510 ә) 2468 =2 × 82+4 × 81+6 × 80 =128+32+6 =16610 б) 21378 =2 × 83+1 × 82+3 × 81+7 × 80=1024+64+24+7 =111910 Карточка №4 а) 7216 =7 × 161+2 × 160 =112+2 =11410 ә) 45А16 =4 × 162+5 × 161+10 × 160=1024+80+10 =111410 б) Е23816 =14 × 163+2 × 16 2+3 × 161+8 × 160=57344+512+48+8 =5791210 Карточка №5 а)15010 =02268; ә) 42810 =06548; б) 89110=15738. Карточка №6 а)001 101 111 011 2 = 15738 ә) 111 110 101 011 001 2 = 765318 б) 11011000000111111102 =15403768 Карточка №7 а) 100101100011112 =258F16 ә) 11110110101111000002=7B5E016 б)100100011010101000110100012=246A8D116 Карточка №8 а) 101+011 =1000 ә) 0110+0110 =1100 б) 10111+10110 =101101 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
IV. Сергіту сәті. 2 мин |
Көзге арналған жаттығулар көрсетіледі (видео) |
Көздің талуын болдырмау жаттығулары: 1. Қарау бағытын өзгерту: алысқа-мұрын ұшына, солға –оңға, төмен-жоғары. 2. сағат тілі бағытымен және қарсы бағытта көзді айналдыра бұрып қарау. 3. Көзді жұмып, қолмен жауып, 1-1,5 минут отыру. Шаршауды болдырмау жаттығулары: 1. Сағат тілі бағытымен және қарсы бағытта басты айналдыра бұру. 2. Басты кезекпен екі жаққа бұру. 3. Саусақтарды жұмырыққа жұму, қолдың ұшын босаңсыту. 4. Оңға - солға бұрылып, қолды сермеп, керіліп -созылу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
V. Бекіту. 10 мин «Лото» ойыны |
Сұрақ-жауап. Оқушылар кезекпен тақтаға шығып, бөшкелерге басады, бөшкеде жасырылған сұрақтарға ауызша жауап береді. |
Тапсырмалар мен сұрақтар: 8. Ондық бөлшекті екілік санау жүйесіне ауыстыру ережесі қандай? 9. Ондық сандарды сегіздік, оналтылық санау жүйесіне ауыстыру үшін қандай амалдар орындаймыз? 10. Сандарды екілік жүйеден сегіздік, оналтылық санау жүйесіне ауыстыру үшін не істейміз? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
VI. Рефлексия 2 мин |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
VII. Бағалау 2 мин
|
Әр оқушыға жеке тұлға ретінде баға беру. (жарайсың, қолыңнан келеді, көп еңбектендің) |
Бір - біріне баға береді, ұнаған жерлерін айтып пікір таласады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
VІII. Үй жұмысы 2 мин. |
қайталау |
Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады |