Quantcast
Channel: Информатика - Қазақстан ұстаздарына арналған - Әдістемелік-ақпараттық сайт sabaqtar.kz
Viewing all articles
Browse latest Browse all 273

Қарапайым графикалық редакторы. Суретті ашу, сақтау. Графикалық редактордың сурет салу құралдары.

$
0
0

 

Солтүстік Қазақстан облысы

Аққайын ауданы

Смирнов № 3 орта мектебі

Тюлеева Гулжан Какимовна

Математика және информатика пәні мұғалімі

 

Пәні

Информатика                                                          Тексерген

Күні

 

Сабақтың тақырыбы:

Қарапайым графикалық редакторы. Суретті ашу, сақтау. Графикалық редактордың сурет салу құралдары.

Сабақтың мақсаты  

 

Оқушыларға  қарапайым  графикалық редакторы. Суретті ашу, сақтау. Графикалық редактордың сурет салу құралдары.толық ақпарат  беру, программада жұмыс жасай білуге үйрету.

Сабақтың міндеттері

1. Білімділік : Оқушылар графикалық редактормен жұмыс істеуге үйрету.

Түзу сызықтар салу дағдыларын қалыптастыру. Оқушылар  Paint графикалық редактода сурет салу техникасын көрсету.

 2. Тәрбиелік: Ақпараттық мәдениетке тәрбиелей отырып, ұқыптылыққа, жинақтылыққа баулу.

  3. Дамытушылық. Оқушыларға жаңа ақпараттық технологиямен арқа тіресе жұмыс істеуін, олардың білімге деген қызығушылығын арттыру.                                                                              

Сабақтың түрі

Жаңа білімді бастапқы оқып үйрену және есте сақтау іс-әрекеттерінің тәсілдері(дәріс, киносабақ, саяхат сабақ, әңгімелесу, сырттай саяхат және т.б).

Білімін және іс-әрекет әдістерін жетілдіру(практикум, семинар, «ашық ойлар» сабағы, «брейн-ринг ойыны, тренинг сабақ, өзіндік жұмыс, т.б»).

 

Білім және іс-әрекет тәсілдерін кешенді қолдану(әңгімелесу және практикалық сабақ, дәріс және тренинг(бірінші және екінші түрдің өзара үйлесуі))

 

Білім мен іс-әрекет тәсілдерін жүйелеу және қорытындылау(бірінші және екінші түрдің үйлесуі)

Білімді және іс-әрекет әдістерін тексеру, бағалау, түзету сабағы(бақылау жұмысы, диктант, мазмұндама, шығарма, тестілеу) 

Сабақтың әдісі:         

1. Оқытудың түсіндірме-бейнелеу әдістері: семинарлар, әңгіме,оқу материалымен өзіндік жұмыс

 2. Репродуктивті әдіс: жаттығуларды орындау,практикум,бағдарламаланған оқыту,дағдыларды жаттықтыру.

 3. Проблемалық-ізденушілік оқыту әдістері: проблемалық мазмұндау,жартылай ізденушілік,зерттеушілік, миға шабуыл                                            

4. Оқытудың коммуникативтің әдістері: талқылау, пікірталас,диалог, «ызылдаған топтар», «қар кесегі»,жобалар әдісі,тұсаукесерлер.

5. Рольдік ойындарды қолдана оқыту әдістері: іскерлік ойын,рольдік ойын,ұйымдастыру-әрекеттік жаттығулар, ұйымдастыру-ойлау ойындар,аквариум, нақты жағдайды саралау(кейс-стади)

Сабақтың түрі:     

 

 

Таным қызметін ұйымдастырудың үлгісі:

1. Жекелік үлгі – танымдық қызметтер оқушының өз күшімен орындалады.

2. Жан-жақтылы – барлық оқушылар үшін жалпы міндет қойылған кезде пайдаланылады.

3. Топтық – жалпы міндеттен туындаған мақсатты шешу жолында топ түрінде

    әрекеттеніп, жауап топ ішінде жинақталады.

4.Ұжымдық форма – ұжым өзінің әр мүшесін немесе әр мүше өз ұжымын оқыту, тәрбиелеу, дамыту әрекетіне келеді.

Сабақтың көрнекілігі және жабдықталуы 

арнайы дайындалған слайдтар, интерактивті тақта,  моноблоктар, электронды оқулықтар.

 

                                   

Пәнаралық  байланыс

математика, дизайн

1. Ұйымдастыру кезеңі.

2. Үй тапсырмаларын тексеру кезеңі.

3. Оқушының субъектілік тәжірибесін өзектілеу кезеңі

4. Жаңа білім мен іс-әрекет тәсілдерін зерделеу кезеңі

5. Жаңа білім мен іс-әрекет тәсілдерін алғашқы тексеру кезеңі                                                                                                               6. Үй тапсырмасы туралы мәлімет беру кезеңі

7. Сабақты қорытындылау кезеңі

8. Рефлексия кезеңі

9. Білімді бағалау кезеңі

 

Ұйымдастыру кезеңі: (қызығушылықты ояту)

1. Сәлемдесу

2. Түгелдеу

 

Жаңа сабақ:

Түзу сызық сызу.

            Түзу сызық сызу айрықша еңбекті талап етпейді. Түзу сызық сызу үшін:

  1. Линия (сызық)  батырмасын шертіндер.Құрал-саймандар жиынының астындағы жақтаудан сызықтың қажетті қалындығын таңдандар.
  2. Маус нұсқағышын сызық басталатын орынға апарып қойындар.
  3. Маустың сол жақ батырмасын басып тұрып, сызық аяқталатын орынға нұсқағышты тасымалдап апарындар.
  1. Маустың батырмасын жіберіңдер.

 

Төртбұрыштар мен шаршылар (Квадраттар) салу

            Тік төртбұрыш құралымен боялған және боялмаған тік төртбұрыштар салуға болады. Ол үшін:

  1. Прямоугольник  батырмасын шертіңдер.
  2. Тік төртбұрыштың қажетті түрін таңда: 1-тек жақтау (рамка), 2-жақтау және толтыру, 3-тек толтыру. Жақтау палитраның бірінші төртбұрышында сол жақ батырмамен таңдаған кескін түсімен сызылады. «Жақтау және толтыру» түрін таңдағанда, онда жақтау кескін түсімен сызылады да, ал іші оң батырмамен өздерін таңдаған фон түсімен толтырылады. Ал «тек толтырылған» түрін таңдағанда, бірден кескін түсімен боялған тік төртбұрыш салынады.
  3. Маус нұсқағышын тік төртбұрыш салғыларың келетін жерге орналастырыңдар.
  4. Маустың сол жақ батырмасын басып тұрып, нұсқағышты тік төртбұрыштың жақтауын созып, қажетті өлшем мен пішін шыққанша тасымалдандар.
  5. Маус батырмасын жіберіндер.

Бұрыштары дөңгеленген тік төртбұрыштар салу.

            Дөңгеленген тік төртбұрыш құралының көмегімен бұрыштары дөңгеленген, іштері боялған және боялмаған тік төртбұрыштар салуға болады. Ол үшін:

  1. Скурленный прямоугольник  батырмасын шертіңдер.
  2. Дөңгеленген тік төртбұрыштың қажетті түрін таңдандар:

1-тек жақтау, 2-жақтау және толтыру, 3-тек толтыру.

Жақтау паоитрадағы бірінші квадратта сол жақ батырмасымен өздерің таңдаған кескін түсімен сызылады. «Жақтау және толтыру»

 Түрін таңдағанда, жақтау таңдаған кескін түсімен сызылады да, іші оң жақ батырмамен таңдалған фон түсімен толтырылады. Ал «тек толтыру» түрін таңдасаңдар, онда бірден кескін түсімен боялған дөңгеленген тік төртбұрыш салынады.

  1. Маус нұсқағышын төртбұрыш салатын орынға орналастырыңдар.
  2. Маустың сол жақ батырмасын басып тұрып, нұсқағышты бұрышы дөңгеленген төртбұрыштың жақтауын соза тартып, қажетті өлшем мен пішін шыққанша тасымалдаңдар.
  3. Маус батырмасын жіберіңдер.

 

Бекіту: 

а) Өшіргіш құралын қалай пайдалануға болады?

               б) Вертикалық кескіндерді қалай жасауға болады?

 

Сабақты қорытындылау:

Сабақты қорытындылау барысында сабаққа белсене қатысқан оқушыларды мадақтап, қалыс қалып  отырған оқушыларға ескертпелер бару арқылы  білімдерін бағалау.

Үй тапсырмасы:

Paint редакторының құралдары?

Paint құралдың түрлері және олармен жұмыс істеу?

 

     

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 273

Trending Articles



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>